A webglbasic nyelvet kifejezetten gyerekeknek találtam ki. A célom az volt, hogy nagyon egyszerű, magyar nyelvű utasításokkal tudjanak 3D tartalmat előállítani. Ismerjék meg a 3D modellezés alapjait, és képesek legyenek egyszerű testeket elhelyezni a 3D térbe.
Mindezt online, vagyis ne kelljen semmit sem letölteni, vagy telepíteni. A megjelenítésre is a webböngészőt használom, annak webgl értelmező modulját. A legfrissebb kiadású böngészők (chrome, firefox, opera) alkalmasak erre akár windows, akár android környezetben.
A kódot is a böngésző felületén kell megírni, majd elküldeni a szervernek fordításra. A fordítás után az eredményt szintén a böngésző fogadja, és jeleníti meg. A kód kimásolható, és saját tárhelyre menthető, vagy lehetőség van – regisztráció után – a szerveren történő tárolásra is.
A szöveges kódolás miatt alapvetően egyszerű geometriákat lehet használni: gömb, henger, téglatest, kúp, gúla, vonal, háromszög. Ugyanakkor más forrásból OBJ formátumú geometria beimportálható, így szinte bármilyen test beilleszthető a kódba.
A testek felszínére helyezhető textúrákból jónéhány megtalálható a beépített gyűjteményben. Szükség esetén a felhő alapú tárhelyre a felhasználó saját textúrákat is feltölthet. (Ehhez szintén saját fiók kell.)
Haladóbb szinten a geometriákat lehet animálni hely, méret, és forgás animációval. Interaktívvá tehető a modell a képernyőre helyezett gombokkal, amelyek animációkat indíthatnak, vagy állíthatnak le.
Az utasításkészletet folyamatosan bővítem, érdemes a súgóban tájékozódni, illetve erre az oldalra bővebb cikkeket is írok időnként.
Kinek ajánlom?
Általános iskolában:
- Matematika: geometriai testek bemutatása, koordináta-rendszerek megismerése
- Informatika: programozás szövegesen
- Földrajz: domborzati térképek 3D-ben
- Kémia: molekulák szerkezete 3D-ben
Magasabb szintű matematikai tudással rendelkező középiskolásoknak, egyetemistáknak:
- Szögfüggvények alkalmazása 3D testek generálására
- 3D koordináta rendszerek átszámolása
- 3D függvények megjelenítése
A lehetőségek szinte korlátlanok. Létezik egy facebook csoport is, ahol válaszolok a kérdésekre, illetve a legújabb fejlesztéseket is ott mutatom be először.
Ismerkedj a rendszerrel a compiler oldalon: